Kolposkopia – co to za badanie?

Kolposkopia - co to za badanie?

Kolposkopia to badanie, które zyskuje na wartości jako metoda diagnostyczna w wykrywaniu zmian w rejonie szyjki macicy. Znacznie zwiększa ona wykrywalność zmian przednowotworowych, wczesnych stadiów raka macicy czy infekcji HPV.

Kolposkopia w Gdańsku pozwala też na dokładną ocenę innych części dolnego odcinka narządów rodnych.

Badanie to wykonywane jest przy pomocy kolposkopu

 

To swego rodzaju mikroskop, który ma znaczną zdolność powiększającą. Pozwala na otrzymanie obrazu 3D. Wyposażony jest w różnego rodzaju filtry, które ułatwiają ocenę budowy badanych narządów. Poza tym niektóre modele wykonują fotografie czy nagrywają film z przebiegu badania. Kolposkopia jest zalecana w momencie kiedy badanie cytologiczne przyniosło nieprawidłowy wynik czy po wykryciu infekcji HPV. Za pomocą kolposkopu lekarz może przyjrzeć się dolnej części układu rozrodczego kobiety, przede wszystkim szyjce macicy. Czasami obserwuje się też odbyt czy ujście cewki moczowej.

Podstawowym celem badania jest wykrywanie zmian przedrakowych szyjki macicy i sromu. Przy pomocy kolposkopii szuka się też niekiedy zmian HPV i różnicuje zakażenia dróg rodnych – grzybicze, wirusowe, bakteryjne czy pierwotniakowe. To doskonała metoda podczas poszukiwania raka szyjki macicy. W połączeniu z cytologią wykrywalność sięga wówczas niemal 100%. W przypadku kolposkopii od razu można pobrać wycinek do dalszych badań. Poza tym samo badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Trwa maksymalnie kilkanaście minut, a wynik znany jest niemal od razu.

Brak jednoznacznej diagnozy

Jednak mimo tych wszystkich zalet na podstawie badania kolposkopowego nie można postawić od razu jednoznacznej diagnozy. To metoda, która pozwala jedynie na możliwość zaobserwowania zmian patologicznych, które wymagają potwierdzenia jeszcze innymi badaniami np. biopsją. Poza tym ograniczeniem są też różnego rodzaju zmiany na szyjce macicy (np. w budowie), które powstają niekiedy na skutek zabiegów czy w okresie menopauzy. U około 2% kobiet nie można przeprowadzić więc tego badania.

Zobacz też: http://samborsawicki.pl

Podobne wpisy: