Jak ćwiczyć na ławce treningowej?

 

Jak ćwiczyć na ławce treningowej?Ławka do ćwiczeń to jeden z najpopularniejszych sprzętów, jakie posiadają w ofercie sklepy sportowe. Dzięki niej możemy ćwiczyć w domu i poczuć się jak w prawdziwej, profesjonalnej siłowni. To duże ułatwienie dla osób, które nie lubią lub z pewnych powodów nie mogą regularnie odwiedzać tego miejsca. W jaki sposób można wykorzystać ławeczkę do ćwiczeń?

Ławeczka do ćwiczeń służy przede wszystkim do treningu klatki piersiowej i ramion, ale bardzo często możliwe jest ćwiczenie na niej także innych partii ciała. Nie bez powodu ławeczka jest podstawowym wyposażeniem każdej siłowni. Nawet bez użycia obciążenia można dzięki niej przeprowadzić trening, który ukształtuje całe nasze ciało. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem polecana jest ławka prosta, która jest skierowana poziomo do podłogi. Osoby nieco bardziej zaawansowane mogą wybrać ławeczkę regulowaną lub skośną.

Ławka skośna

W jaki sposób można ćwiczyć na ławeczce? Istnieje dużo możliwości. Ławka skośna przeznaczona jest przede wszystkim do wykonywania ćwiczeń mięśni brzucha, czyli różnego rodzaju brzuszków. Można na niej również przeprowadzać treningi z wykorzystaniem sztangielek. Taka ławeczka posiada najczęściej kilka stopni regulacji kąta jej nachylenia, dzięki czemu możemy wykonywać ćwiczenia o różnym poziomie trudności.

Wyciskanie sztangi

Ławka prosta służy głównie do wyciskania sztangi i jest odpowiednia dla osób początkujących. Z jej pomocą możemy wzmacniać oraz rozwijać mięśnie klatki piersiowej i ramion. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń na tego rodzaju ławce jest oczywiście wyciskanie sztangi. Warto jednak poszukać innych, równie skutecznych ćwiczeń.

Kontuzje i urazy

Bez względu na wybraną ławeczkę, należy pamiętać o jednym – żadnych ćwiczeń nie można wykonywać zbyt gwałtownie. Może się to skończyć zbyt dużym obciążeniem stawów czy ścięgien, a to z kolei nieuchronnie prowadzi do uciążliwych kontuzji i bolesnych urazów. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje nam ławeczka, warto wyposażyć się również w dodatkowe elementy, np. hantle.

 

Podobne wpisy: